Kathleen Zelman, MPH, RD, je ředitelkou výživy pro WebMD.

Kathleen Zelman, MPH, RD, je ředitelkou výživy pro WebMD.

Měnící se chutě. Některé obezogeny mohou ovlivnit váš hypotalamus, část vašeho mozku, která kontroluje chuť k jídlu. Hypotalamus uvolňuje hormony, které signalizují hlad a další hormony, které vám řeknou, kdy jste sytí. Ve studiích na zvířatech tento proces ovlivnily určité chemikálie. Zvířata vykazovala tendenci nutkavě jíst a nepřestat, i když už možná neměla hlad. To se může stát i lidem.

Typy obezogenů

Vědci identifikovali poměrně dost chemikálií, které mohou být obezogeny, ale výzkum ještě není přesvědčivý. Některé z těchto látek jsou již ze zdravotních důvodů zakázány. Jiné se běžně používají ve výrobě, zemědělství a spotřebním zboží.

Fytoestrogeny. Fytoestrogeny se nacházejí v potravinářských výrobcích, včetně sójových bobů, čočky a cizrny.

Organocíny. Tyto chemikálie jsou fungicidy. Používají se při ošetřování dřeva na stavební materiály.

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH). PAU jsou vedlejší produkty vznikající při spalování některých druhů paliv. Mají za následek znečištění ovzduší.‌

Bisfenol A (BPA) . BPA a podobné chemikálie se používají v plastech. Nacházejí se v nádobách na potraviny a nápoje.‌

Polybromované difenylethery (PBDE). PBDE jsou zpomalovače hoření. Používají se k ošetření materiálů, jako jsou látky nebo nábytek, aby se snížila pravděpodobnost jejich vznícení.‌

ftaláty. Ftaláty jsou plastifikační činidla. Nacházejí se v kosmetice, lécích a barvách.‌

Parabeny. Parabeny jsou konzervační látky, které se nacházejí v potravinách, papírových výrobcích a lécích.

Pesticidy. Pesticidy používané v zemědělství mohou mít obezitogenní účinky.‌

Alkylfenoly. Jedná se o typ povrchově aktivní látky a zahušťovadla, které se používají v mnoha spotřebních výrobcích, jako je pryž nebo barvy.

Existují důkazy, že některé léky mohou mít obezitogenní účinek. Thiazolidindiony, atypická antipsychotika, antihistaminika a antidepresiva mohou mít účinky, které vedou k nárůstu hmotnosti nebo k potížím s hubnutím.

Pokračování

Ohledy na vaše zdraví

Vědci nemají přesvědčivé výsledky ze studií o účincích obesogenů. Stále existuje mnoho otázek o obezogenech a jejich vlivu na lidské bytosti. Pokud máte obavy z vystavení obezogenům, můžete změnit svůj životní styl, abyste se ochránili.‌

Pozor v těhotenství. Existují určité důkazy, že obezogeny mohou ovlivnit děti, když jsou v děloze. Vyhýbání se obezogenům během těhotenství může vašemu dítěti pomoci.

Ingredience. Většina potravin a mnoho výrobků pro domácnost má na nádobách seznam složek. Můžete se v nich podívat na další informace o možných obezogenech v potravinách nebo produktech osobní péče.‌

Obal. Někteří odborníci naznačují, že vyhýbání se plastovým obalům může snížit vaši expozici obezogenům. Kromě toho možná budete chtít omezit manipulaci s určitými typy papíru, jako je papír pro tištěné účtenky. Mohou být ošetřeny plastovými povlaky vyrobenými z BPA.

Znečištění ovzduší. Množství znečištění vzduchu, které přichází do vašeho domova, můžete omezit tím, že si zujete boty, když jste uvnitř. Užitečné může být také používání HEPA filtrů a časté vysávání.

WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 17. června 2021

Zdroje

ZDROJE:

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí: "Obezita a nadváha."

Environmentální zdravotní perspektivy: “Obezogeny: Environmentální spojení s obezitou.”

Evropská společnost endokrinologie: "Minimalizace expozice běžným chemikáliím narušujícím hormony může snížit míru obezity."

Medicina (Kaunas, Litva): “Role obezogenů v patogenezi obezity.”

Aktualizace: 16. února 2018 – Uplynul rok a my jsme s Lexi a Dannym Reedem navázali na jejich cestu k hubnutí. Jsou stále silné.

Lexi ztratila dalších 76 liber a Danny shodil dalších 33. Lexi nyní váží 173 liber a Danny klesl na 186.

Možná nejúžasnější číslo? Pár za poslední 2 roky zhubl dohromady 407 liber.

Stále mají občasné neúspěchy, jako když se jeden food cheat day změní na několik. Když k tomu dojde, „pokusíme se co nejdříve vrátit na správnou cestu,“ říká Lexi. “Jen víme, že to bude cesta, ne sprint, a my prostě musíme pokračovat.”

Všichni někde začínáme! Tento týden uprostřed plné tělocvičny vystupujem ze své komfortní zóny a používám stairmaster. Říkám mimo svou komfortní zónu, protože je to doslova uprostřed tělocvičny, nový stroj, žádná televize, která by vypínala moji mysl, mám pocit, že vyčnívám, a já jsem ta dívka, která těžce dýchá pokrytá potem, který kape všude a po celém stroji. Ale víš co? Miluji to stejně, jako jsem to miloval při váze 485 lb čelem ke zdi na mém eliptickém trenažéru se všemi za mnou. Vždycky jsem si říkal, když jsem v posilovně, zvláště když jsem byl nejtěžší, pokud chtějí zírat, dám jim důvod. Pokud budou chtít zírat, ukážu jim, z čeho jsem & pracovat, aby byl nejusilovnějším pracovníkem v místnosti .KAŽDÝ. SINGL. ČAS. #fatgirlfedupsdietbet #fattofit #dietbet #fedupfam #fatgirlfedup #fedup #progress #stairmaster #pot #goals #fitfam #hubnutí #weightlossjourney #kardio #tělocvična #kdykoli fitness #fitspo #neexcuses #grind #selfie #marshalls #instafit

Příspěvek sdílený uživatelem Lexiiii ❤ (@fatgirlfedup) dne 15. února 2018 v 11:01 PST

Původní článek: 9. února 2017 – Na Nový rok 2016 si Lexi Reedová slíbila: zhubne. V té době 26letá Lexi vážila 485 liber, zatímco její manžel, 28letý Danny, 281 liber. 

„Bylo tolik důvodů, proč jsme chtěli zhubnout, ale jedním z nejdůležitějších bylo naše zdraví,“ říká. “Věděli jsme, že chceme mít jednoho dne děti a žít spolu dlouhý život, což by nebylo možné, kdybychom se nezměnili.” 

O rok později Lexi splnila svůj cíl, když ztratila 236 liber. Danny, který s ní chodil, cvičil a vařil, shodil 62 kilo. Jejich příběh o hubnutí se stává virálním a Instagramový profil Lexi, kde sdílí svou cestu, získal více než 60 000 sledujících, z nichž mnozí tvrdí, že je její úspěch inspiroval.

Manželé z Indiany zahájili svou cestu hubnutí tím, že se zavázali, že budou měsíc bez alkoholu, limonády a jídla venku. Začali cvičit 4x až 5x týdně na eliptickém trenažéru, pomalu si budovali vytrvalost. “Zpočátku to bylo těžké,” říká Lexi. “Ale pokaždé jsme byli silnější.” Také změnili svůj jídelníček tím, že se vzdali smaženého jídla, nezdravého jídla a sladkých sladkostí ve prospěch více zeleniny a libových bílkovin, jako je kuře a losos. 

Reeds se vydali správnou cestou. „Když potřebujete zhubnout více než 100 kilo, nejlepší způsob, jak začít cvičit, je udělat více dnes než včera,“ říká Michael Smith, MD, hlavní lékařský editor WebMD. A přestože je cvičení důležité pro dlouhodobé zdraví, „úbytek hmotnosti bude primárně pocházet ze změny toho, co jíte,“ říká.  

Spolupráce na dosažení jejich cílů také hodně pomohla, protože se dokázali neustále podporovat a tlačit jeden na druhého, říká Lexi. “Nedávný výzkum uvádí spoustu interakcí a podpory jako jednu z 5 hlavních věcí, které je třeba hledat v programu hubnutí,” vysvětluje Smith. “Mít tuto podporu je rozhodující pro hubnutí a udržení hmotnosti.”

Nyní, 1 rok a téměř 300 liber později, pár udržuje své zdravé návyky společně. Lexi a Danny cvičí 5 nebo 6 dní v týdnu a kombinují to s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem, posilováním a dokonce i zumbou. Zůstávají také na správné cestě ve výživě, jedí kolem 1500 kalorií zdravého jídla denně – namísto 4000 kalorií nezdravého jídla.    

Kromě svého nově nalezeného zdraví našli Reedovi další nečekaný bonus v podobě hubnutí: Jejich již tak dobrý vztah se ještě posílil. „Jsme schopni spolu dělat mnohem víc věcí a nepromrháme noci na gauči bezmyšlenkovitým jídlem a nemluvením,“ říká Lexi. Trávíme spolu čas a milujeme život.” 

Funkce WebMD Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 09. února 2017

Zdroje

Lexi Reed.

Michael Smith, MD.

Bílé potraviny – v podstatě "špatné sacharidy" jako cukr a pečivo vyrobené z bílé mouky – byly označeny za viníka americké epidemie obezity. Ale je pravda, že pokud chcete zhubnout a jíst zdravě, měli byste dát bílým potravinám pusu na rozloučenou?

Vyhýbání se rafinovaným sacharidům se stalo populárním, když se nízkosacharidové diety jako Atkins a Sugar Busters staly populárními. Nepomohlo ani to, že studie z roku 2004 ukázala, že lidé, kteří jedli příliš mnoho rafinovaných sacharidů, měli zvýšené riziko obezity a cukrovky 2. typu.

Je snadné přejídat se jídly, jako jsou sušenky nebo těstoviny z bílé mouky – a ještě jednodušší je pít slazené nápoje. Odhaduje se, že Američané pijí 22 % našich celkových kalorií, velkou část z toho z nápojů papillor recenze slazených cukrem nebo kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy.

Pravdou je, že sacharidy jsou nezbytné pro zdraví a jsou preferovanou formou paliva vašeho těla. Nemůžeme bez nich žít – ale byli bychom zdravější, kdybychom většinu sacharidů získali z nich "chytré sacharidy" jako ovoce, zelenina, luštěniny, nízkotučné mléčné výrobky a celozrnné výrobky. Sečteno a podtrženo: Bílé, rafinované potraviny umět být součástí zdravé stravy, ale klíčem je umírněnost.

Co je to bílé jídlo?

Bílá potravina obecně označuje potraviny, které mají bílou barvu a které byly zpracovány a rafinovány, jako je mouka, rýže, těstoviny, chléb, krekry, cereálie a jednoduché cukry, jako je stolní cukr a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Přírodní, nezpracované bílé potraviny, jako je cibule, květák, tuřín, bílé fazole a bílé brambory, nespadají do stejné kategorie. (Samozřejmě, že zdraví jde ven, když tuto nebo jakoukoli jinou zeleninu smažíte nebo ji potřete máslem, zakysanou smetanou nebo sýrem.)

Rozdíl mezi rafinovanými bílými potravinami a jejich zdravějšími protějšky je zpracování a vláknina. Většina bílých sacharidů začíná moukou, která byla namleta a zušlechtěna odstraněním vnější vrstvy, kde se nachází vlákno. K obohacení rafinovaného produktu se často přidávají zpět vitamíny a/nebo minerály.

„Špatné sacharidy“ jsou méně uspokojivé

Kromě toho, že se snadno přejídáte, jsou rafinované sacharidy méně uspokojivé než "dobré sacharidy." Tělo vstřebává zpracované obilí a jednoduché cukry poměrně rychle. Zvýšená hladina cukru v krvi spouští uvolňování inzulínu a za hodinu nebo dvě po jídle se vrací hlad.

Pokračování

Kromě toho mnoho potravin s rafinovanými sacharidy – zejména slazené nápoje, jako jsou limonády – poskytuje kromě kalorií jen malou nutriční hodnotu.

Méně zpracované "dobré sacharidy" mají vyšší objem a bývají více syté než rafinované. A kontrola porcí – a v konečném důsledku i vaší hmotnosti – je snazší, když si vyberete potraviny, které zasytí.

Pokud se budete řídit dietními směrnicemi vlády USA a uděláte polovinu denních porcí obilnin celozrnnými, zpomalí to vstřebávání, pomůže uspokojit vaše potřeby vlákniny a déle se budete cítit sytí.

Mějte ale na paměti, že ne všechna celozrnná jídla jsou dobrým zdrojem vlákniny. Například hnědá rýže je výživnější než bílá rýže, protože obsahuje celé jádro rýže, ale není nutně dobrým zdrojem vlákniny.

22 lžiček cukru denně

Bílou potravinou, které by se mnozí z nás nejhůře vzdali, je cukr. Podle American Heart Association (AHA) Američané v průměru jedí a pijí každý den ekvivalent 22 čajových lžiček cukru, většinou z nealkoholických nápojů a cukrovinek. To je tolik cukru jako ve dvou plechovkách sody plus tyčinka (zhruba 355 kalorií). Postupem času se tyto extra kalorie sčítají, což způsobuje přibírání na váze a vytlačování dalších důležitých živin ze stravy.

Cukr v jakékoli formě poskytuje kromě kalorií jen málo živin. Někteří odborníci se domnívají, že konzumace cukru pomáhá vést k touze po více sladkém – a samozřejmě může vést k dutinám. Ještě významnější je, že AHA vyvolala obavy z úlohy cukru při obezitě, cukrovce a nakonec i zdraví srdce.

I když málokdo z nás je ochoten vzdát se cukru úplně, pokud byste to udělali, vaše zdraví by rozhodně neutrpělo – a pravděpodobně byste byli o něco hubenější.

Jak se tedy udržet, abyste to s bílými potravinami nepřehnali resp "špatné sacharidy" ve vaší stravě?

Pomocí panelu Nutriční fakta na etiketách potravin zjistíte celkový obsah sacharidů, vlákniny a cukru v potravinách. Přečtěte si také seznam přísad; hledejte pečivo, těstoviny a další sacharidové potraviny, které jako svou první složku uvádějí celozrnné výrobky.

Aby byl cukr pod kontrolou, AHA navrhuje omezit přidaný cukr na 100 kalorií denně pro ženy a 150 pro muže. A zařiďte, aby vaše sladké kalorie pracovaly za vás tím, že budete vybírat potraviny, které také nabízejí nějakou nutriční dobrotu, jako jsou jogurty nebo celozrnné cereálie.

Pokračování

Kathleen Zelman, MPH, RD, je ředitelkou výživy pro WebMD. Její názory a závěry jsou její vlastní.

Zastavilo se vaše hubnutí náhle? Odmítá se ručička na váze jednoduše pohnout?

Vím, že musíš být frustrovaný. Koneckonců jíte zdravěji, máte více fyzické aktivity, snažíte se zhubnout pomalým a stálým tempem – a prostě nedosahujete výsledků.

Neztrácejte však naději. Není neobvyklé, že se členové kliniky hubnutí zapojují, hubnou a najednou uvíznou někde nad svou cílovou váhou. Je těžké pochopit, že jeden týden váš program stravování a fyzické aktivity ubíral kila jako hodinky a další týden se váha zastavila!

Existuje několik věcí, které mohou způsobit plošinu hubnutí.

Za prvé, mějte na paměti, že když poprvé začnete s plánem na hubnutí, často ztrácíte tekutiny spolu s tukem, takže můžete zhubnout více než očekávané 1-2 kila za týden. Plán kliniky na hubnutí je však navržen tak, aby vám pomohl ztratit tuk, nikoli drahocenné svaly nebo tekutiny, takže tempo vašeho hubnutí se poté s největší pravděpodobností zpomalí.

Abychom to udrželi v perspektivě, jedna libra tuku se rovná 3 500 kaloriím – a to je hodně kalorií, které je třeba vyřadit ze stravy a/nebo spálit během fyzické aktivity.

Pozor na Calorie Creep

Dalším častým důvodem pro náhorní plošinu je, že možná jíte více, než si myslíte. Je snadné, aby se velikosti porcí vloudily, a než se nadějete, nakonec sníte více, než vám plán předepisuje.

Jednoduchým způsobem, jak se vrátit na správnou cestu, je vytáhnout tyto odměrky a lžíce a několik dní odměřovat své porce. Jíst jen pár kalorií navíc každý den může zpomalit vaše hubnutí.

Zde je další možnost: Pokud jste původně zhubli podle plánu – a přesně dodržujete předepsané porce – vaše tělo se možná přizpůsobilo vaší nové hladině kalorií. Pokud je to váš případ, možná budete muset snížit kalorie ve svém Stravovacím plánu. Přejděte na Vytvořit nový plán a vyberte možnost #3, "Sniž mi kalorie," snížit kalorie přibližně o 200 za den.

Pokračování

To je také skvělý čas na přidání nebo odstranění potravin z vašeho plánu. Chcete více ovoce a zeleniny? Vyberte možnost #2, "Uprav můj plán," častěji vybírejte ovoce a zeleninu v dotazníku a více se objeví ve vašem novém stravovacím plánu.

My Blog
Logo